Бернашівська сільська рада

Сільський голова Бернашівської територіальної громади

Пипик Валентина Павлівна


До складу Бернашівської сільської ради входить один населений пункт

с. Бернашівка

 

Паспорт Бернашівської  територіальної громади

 

Бернашівка сховалась у глибокій улоговині, притиснутій до стрімкого Дністра, чий лівий берег  уже Чернівецька область.

Назва села походить ще з часів козацької доби. Втікаючи від польських магнатів жителі міста Бар, селилися вздовж Дністра, тут вони засновували нові поселення та вільно господарювали. Багато мешканців Бару поселилося і в придністровському селі. Вони часто говорили так: «Бар наш». Звідси й назва – Барнашівка. Однак з часом свої корективи вніс правопис. Тому за селом закріпилася назва – Бернашівка. 

Околиці маленької Бернашівки таять в собі неописану історію далеких предків, тому вона стала предметом дослідження археологів Національної академії наук, вивчено ранньотрипільське поселення на лівому березі Дністра та рештки селища першого тисячоліття нової ери на південно-західній околиці Бернашівки. Саме тут відкрито до півсотні  житлово-комунальних об’єктів, і унікальну знахідку – майстерню ювеліра, в якій збереглися понад 60 кам’яних ливарних форм, куди розливали метал. У майстерні під розвалом глиняної обмазки стін згорілого приміщення було виявлено 64 кам’яні ливарні форми ювеліра і тигель-ллячку. А це свідчить про те, що метал плавили у печі-кам’янці, розташованій у кутку приміщення, а потім розливали у форми, або ж користувалися восковою моделлю майбутніх виробів, лили метал у спеціальні керамічні оболонки. За висновками вчених, у цій місцині діяв ювелірний комплекс. Знайдено навіть металургійні і бронзоливарні горни. Виходить, ще у І столітті н.е. в Бернашівці розвивались ювелірне та інші ремесла.

Всі ливарні форми з майстерні були виготовлені з місцевих дністрянських порід.  Матеріали Бернашівського комплексу засвідчують високі професійні уміння східнослов’янських ювелірів середини і третьої чверті І тисячоліття нової ери. 

Археологи надибали також тут залишки будинків і кам’яних огорож часів пізнього середньовіччя. На місці Бернашівки стояло піз’ньосередньослов’янське село.

Загалом маємо справу з Бернашівським археологічним комплексом, де виявлено понад півтори сотні безцінних пам’яток. Це старожитності доби міді, раннього залізного віку, черняхівської культури ранньосередньовічних слов’ян  і Київської Русі.